SON DAKİKA

İşte kilo kontrolü ve fit olmanın ABC’si!

İlkbaharın gelişiyle birlikte yaza sağlıklı ve formda girme telaşı da başladı. Doç. Dr. İsmet Tamer kilonuzu korumak için yapılması gerekenleri sizlerle paylaştı.

Bu haber 30 Nisan 2017 - 8:25 'de eklendi ve 181 kez görüntülendi.

Sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürebilmenin ana koşullarından biri vücudumuza iyi bakmaktır. Vücudumuz homeostazis denilen bir denge içinde dinamik bir yapıdır ve düzgün çalışabilmek için bir takım ihtiyaçlarının karşılanmasını bekler. En başta gelen enerji ihtiyacının karşılanmasının kaliteli besinlerle, dengeli ve yeterli miktarda beslenme sayesinde gerçekleşeceğini belirten Doç. Dr. İsmet Tamer, ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıkların önemini ve hangi besinleri tüketebileceğimizi paylaştı:

Güne kahvaltı ile başlayın

İyi bir uyku sonrasında gece boyunca kendi kendini yenileyen bedenimiz, sabah enerji seviyesi azalmış, yani kan şekeri düşmüş bir şekilde uyanır. Eğer yeterli protein ve karbonhidrat karışımından oluşmuş bir kahvaltı ile güne başlarsak, bu gün boyu aktif ve enerjik olmamızı, daha az açlık hissetmemizi ve günlük faaliyetlerimizi daha etkin bir şekilde yapabilmemizi sağlar. Ancak iyi bir kahvaltının bile sağladıkları, tüm gün için yeterli olmayacaktır. En geç 2 ila 4 saat sonrasında bir şeyler yemeye başlamazsak yeniden düşmeye başlayan kan şekerimiz, bizi metabolizmamızın ihtiyaçlarını daha farklı ve belki de zararlı diye adlandırabileceğimiz besinlerle karşılamaya yönlendirecektir.

HABERİN DEVAMI
1
2
3
4
5

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.