SON DAKİKA

Bosphorus Efsanesi

İstanbul gibi onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir şehrin en önemli yeri olan, her gün milyonlarca insanın gördüğü, üzerine şiirler, kitaplar yazılan İstanbul Boğazının ardında yatan efsaneyi hiç duydunuz mu?

Bu haber 01 Mayıs 2017 - 16:10 'de eklendi ve 510 kez görüntülendi.

Bu tip efsanelerin kökeni genelde Yunan mitolojisine dayanır. İstanbul Boğazı, yani eski adıyla “Bosphorus” hakkında birçok efsane yer almasına rağmen, geçerli olan birkaç tanesi bilinir. Bunların arasında en bilineni ise Yunan Mitolojisindeki tanrıların tanrısı Zeus ile güzelliği tüm cihana yayılmış olan İo arasında geçenidir.
Tüm kaynaklarda Zeus’un çapkınlığından bahsedilmiştir. Zeus günlerden birgün İo adındaki güzeli görür ve anında ona aşık olur. Zeus uzun uğraşlar sonucunda İo’yu kendine aşık etmeyi başarır. Zeus ile İo bir süre dillere destan bir aşk yaşarlar. Ama Zeus’un karısı Hera durumdan şüphelenmeye başlamıştır. Hera, Zeus’un önüne çıkabilecek yegane kişidir ve çok kıskanç bir kadındır.

Zeus her seferinde İo’yu kaçırmaya, onu saklamaya çalışsa da, Hera’dan kurtulmak neredeyse imkansız gibidir. Bu nedenle Zeus’un aklına İo’yu bir öküze çevirmek gelir. Hatta bu öküzü Hera’ya hediye ederek şüpheleri bitirmek ister. Ama Zeus bir hata yapmıştır. Çünkü Hera, Zeus’un İo’yu bir öküze çevirdiğini anlar. Bu defa da Zeus hediye ettiği öküzü yani İo’yu kaçırmaya çalışır. Bu girişimler Hera’yı çileden çıkarır ve Hera’da Zeus’a bir ders vermek ister.

Hera binlerce sineği öküz halinde olan İo’nun üzerine salar. Bir süre sonra sineklerden adeta çılgına dönen İo çılgınlar gibi kaçmaya başlar. Aslında Hera İo’nun kaçmasına izin verir. Sineklerden kaçan İo, kendini Boğazın serin sularına atarak kurtulmak ister. Öyle de yapar ve yüzerek daha uzaklara, karşı kıyıya gider.

İşte Boğazın orijinal adı Bosphorus kelimesi de böyle şekillenir. Bosphorus kelimesinin kökeni “Boô” ve “ôqo” yani “Öküz Geçidi”dir.

Hikayenin devamı ise tarihsel bir gerçekliğe takabül eder. İo karşı kıyıya çıktığında bir kız çocuk dünyaya getirir. Kehanete göre bu kız çocuğunun doğuracağı bir erkek çocuk bir gün kral olacaktır.

Gün gelir ve o kız çocuk bir erkek çocuk doğurur. İşte o erkek çocuğun ismi de Byzas’tır. Yani İstanbul’un kurucusu olan Bizans İmparatoru Byzas

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.