SON DAKİKA

Boyu Uzun Gösteren Renkler

Modaya uygun şekilde giyinmek yalnızca uygun kıyafetlerin seçilmesi değildir. Bu noktada renklere de önem vermek gerekiyor.

Bu haber 01 Mayıs 2017 - 16:01 'de eklendi ve 338 kez görüntülendi.

Renkler, bir kıyafetin kişiye uygunluğunu perçinlerken, aynı zamanda bir takım illüzyonları sağlayabiliyorlar.

Örneğin renkler sayesinde boyu uzun gösterebilmek mümkün olabiliyor. Kısa boylu insanlar kıyafetleriyle kendilerini uzun gösterme eğilimine girebilirler. Bu konuda özellikle topuklu ayakkabıların gücünden de yararlanmak mümkün olur. Zaten topuklu ayakkabıların hayatımızda olması da bir tesadüf değil. Ama topuklu ayakkabılarla ilgili bir gerçek var ki, bu tip ergonomik olmayan ayakkabılar ayak sağlığını ciddi derecede tehlikeye atıyor. Durum böyle olunca, doğru kıyafet seçimi ve renk algısıyla boyu uzun gösterme işi daha da bir önem kazanıyor. Bir kişinin boyunu uzun göstermesindeki temel amaç daha alımlı ve çekici olduğunu düşünmesidir.

Monokromatik nedir?

Moda terimleri arasında oldukça önemli olan monokromatizm, kıyafetlerdeki renk bütünlüğü anlamına gelir. Yani aynı kıyafet içerisinde aynı renklerin kullanılması bir bütünlük sağlar. Vücut parçalardan değil de sanki bir bütünden oluşuyormuş hissi verir. Örneğin siyah renkle siyah-gri ya da lacivert seçimi monokromatik bir seçim olur. Böylelikle bütünlük karşıdaki kişide algısal olarak daha uzun hissiyatı yaratır. Aynı şekilde denilebilir ki, zıt renklerin aynı kıyafette kullanılması kişiyi hem daha kısa hem de daha kilolu gösterir.

Ayakkabı seçimi önemli!

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi ayakkabı bir kıyafetin tamamlayıcısıdır. Ayakkabı seçiminin renk ilüzyonu üzerinde de büyük etkisi vardır. Monokormatizme ayakkabı seçiminde de devam etmek gerekir. Ayakkabılar kıyafetin rengiyle uyumlu olmalıdır. Bu sayede bütünlük tamamen sağlanmış olur.

Vücut tipi

Vücut tipi de önemlidir. Bazı kişilerin üst bedeni uzun, alt kısımlarıysa kısadır. Bu noktada dengeleyici pantolonlar olur. Yüksek bel pantolon seçimiyle bu dengesizliği ideal görünüme getirmek mümkündür. Bacak boyu artar, üst beden kısalır. Böylelikle karşıdaki kişide boyun uzun olduğu algısı yaratılmış olunur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.