SON DAKİKA

Türkiye’den Alman vekillere İncirlik vetosu!

Türkiye Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretine izin vermedi. Türkiye’nin bu kararıyla ilgili konuşan Almanya Başbakanı Merkel,

Bu haber 15 Mayıs 2017 - 15:34 'de eklendi ve 1.870 kez görüntülendi.

Alman haber ajansı DPA’nın ‘son dakika’ geçtiği habere göre Türkiye, bazı Alman milletvekillerinin İncirlik Üssü’nü ziyaret etme talebine izin vermediğini duyurdu. Türkiye’nin ziyarete neden izin verilmediği ise belirtilmedi.

ALMANYA İNCİRLİK’TEN ÇEKİLİYOR

Alman Spiegel Online sitesi, Alman ordusunun İncirlik’ten çekilmeyi planladığını yazdı. Haberde, Türkiye’nin Alman vekillere izin vermemesi üzerine Alman makamlarının ilk kez somut bir şekilde Türkiye’den çekilmeyi planladıkları öne sürüldü. Almanya’nın İncirlik yerine düşündüğü alternatifler arasında Ürdün, Kuveyt ve Kıbrıs yer aldığı iddia ediliyor.

MERKEL: ÜRDÜN OLASILIK
Almanya Başbakanı Angela Merkel de yaptığı açıklamada, “İncirlik Üssü’ne alternatifleri değerlendirmeliyiz, Ürdün bir olasılık” ifadelerini kullandı.

İNCİRLİK’TE 250 ALMAN ASKERİ BULUNUYOR

Almanya 2 Haziran 2016’da Ermeni olaylarını ‘soykırım’ olarak nitelemişti, Türkiye bunun karşılığında Alman vekillerinin İncirlik’teki askerleri ziyaret etmesine izin vermemişti. Almanya’nın İncirlik Üssü’nde yaklaşık 250 askeri bulunuyor.

Kısa süre önce Federal Meclis Savunma Komsiyonu Başkanı Wolfgang Hellmich ve beraberindeki komisyon üyelerinden oluşan heyete İncirlik ziyareti için Türkiye tarafından hâlâ gerekli seyahat izninin verilmediği açıklanmıştı.

ZİYARETİN SALI GÜNÜ YAPILMASI PLANLANIYORDU

Federal Meclis Savunma Komsiyonu Başkanı Wolfgang Hellmich ve komisyon üyelerinden oluşan bir heyet, DEAŞ’a karşı mücadeledeki mevcut duruma ilişkin bilgi almak ve Alman askerlerinin çalışma koşullarıyla ilgili gözlemlerde bulunmak üzere İncirlik Üssü’nü ziyaret etmek için bir süre önce Türk hükümetinden izin talebinde bulunmuştu.

Ziyaretin 16 Mayıs Salı günü gerçekleşmesi planlanıyordu.

A Haber muhabiri detayları aktardı izlemek için TIKLAYIN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.