SON DAKİKA

İşte Akar’ın Darbe Komisyonu’na verdiği cevaplar

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Meclis Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na verdiği 8 sayfalık yanıtlara ulaşıldı.

Bu haber 31 Mayıs 2017 - 7:46 'de eklendi ve 656 kez görüntülendi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu’na verdiği yanıtlara ulaşıldı. Akar açıklamasında, “İlk andan itibaren her şeyi göze alarak veya hiçbir kazancı-kaybı düşünmeden darbecilere şiddetle karşı çıktım ve yaptıklarının çok büyük bir yanlış olduğunu, bu işten derhal vazgeçmeleri gerektiğini, yanlış yolda olduklarını tekrar tekrar söyledim.Hatta Emir Subayımın Genelkurmay makam odasında alnıma silah dayadığı anda dahi inandıklarımı ve karşı görüşlerimi tavizsiz olarak söyledim, bu işe son vermelerini ve teslim olmalarını defaatle telkin ettim.” ifadelerine yer verdi.Orgeneral Akar, Darbe Araştırma Komisyonu’na verdiği cevapta, “İlk andan itibaren hiçbir pazarlık söz konusu olmadı” ifadelerini kullandı.Akar, MİT’e gelen ihbarda darbe bilgisi olmadığını belirtti.

BOYNUNDAKİ İZ NASIL OLDU?

TBMM komisyonu boynundaki izi de sordu. Hulisi Akar buna da şöyle yanıt verdi;

-İçeriye girenlerden biri ayağa kalkınca beni itip sandalyeye oturttu. O sırada biri elindeki havlu ile ağzımı kapattı. Bu sırada kolunu boğazıma doladı ve sıktı. Muhtemelen o yara o sırada oldu. Ellerimle burnumu açmaya çalışırken bir başkası ile kelepçeyi taktı. Kelepçe sol bileğimi sıktı ve yaraladı. Bağırınca Mehmet Dişli’nin talimatı ile kelepçeyi kesip açtılar.

(16 Temmuz günü, Hulusi Akar’ın boynundaki iz ve morluk dikkat çekmişti…)

MEHMET DİŞLİ İLE NEDEN AYNI HELİKOPTERDEYDİ

Hulusi Akar darbe girişiminde derdest edildikten sonra Akıncı üssüne götürülmüştü. O gece darbe girişimi başarısız olunca Hulusi Akar serbest bırakılmış ve bir helikopterle üsten ayrılmasına izin verilmişti. Kamuouyunda en çok eleştirilen ve merak edilen o helikopterde yanında darbeci Mehmet Dişli’yi de getirmesi olmuştu. Bunun nasıl geliştiğini Hulusi Akar’a soruldu. Akar nasıl olup da aynı helikopterle Çankaya Köşkü’ne geldiklerini özetle şöyle anlattı;

-“Daha sonra helikopter pistine gittik. Pisste yoğun hareketlilik vardı. Üsten kalkan helikopterlere ateş edilebileceğini söylediler.  Mehmet Dişli’ye ‘sen kal dedi’. Dişli ise ‘ben görüşme yapacağım’ diyerek helikoptere bindi hareket halindeyken birileriyle irtibat halindeydi.”

Hulusi Akar’ın cevap metninden öne çıkan başlıklar şöyle;

– MİT’e ihbarın büyük bir planın parçası olduğunu düşündük

– Konuşma özgürlüğümü komutan tavrı içinde sürdürdüm

– MİT’e yapılan ihbarda darbe söz konusu değildi

– MİT’e ihbarı en başından itibaren ciddi olarak ele aldık

– MİT Müsteşarı Cumhurbaşkanı’nın koruma müdürünü aradı

– FETÖ’nün darbeye cüret etmesini kimse beklemiyordu

– İlk andan itibaren hiçbir pazarlık sözkonusu olmadı

– İlk andan itibaren her şeyi göze alarak veya hiçbir kazancı-kaybı düşünmeden darbecilere şiddetle karşı çıktım

– Hatta emir subayımın, Genelkurmay makam odasında alnıma silah dayadığı anda dahi inandıklarımı ve karşı görüşlerimi tavizsiz olarak söyledim

– Bu işe son vermelerini ve teslim olmalarını defaatle telkin ettim

– Tüm uçuşların durdurulmasını emrettim

– Alınan tedbirlerle darbe öne çekildi ve akamete uğratıldı

– FETÖ/PDY’nin tarafımızdan fark edilmemesi söz konusu değildir

– Tabii ki fark edilmiş hatta en üst seviyede risk olarak tanımlanmıştır

– Mehmet Dişli helikopterdeyken bir yerlerle irtibattaydı.

İŞTE AKAR’IN KOMİSYONA VERDİĞİ 8 SAYFALIK CEVAPLAR…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.