logo

reklam
Share
47 Kez Görüntülendi.
Başbakan: Bir Ali değil, Binali feda olsun!

[videomatik]http://www.youtube.com/watch?v=B_oJLDquWCA[/videomatik]
Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Yıldırım’ın ‘ Başbakan yok. Biz makam mevki delisi değiliz. Memleket için bir Ali değil BİNALİ feda olsun. ‘ sözleri Ak Partili ve MHP’li vekilleri tarafından ayakta alkışlandı.

TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişiklik teklifi paketi hakkında AK Parti adına konuşan Başbakan Binali Yıldırım, yönetimde iradenin tek olması gerektiğini savunarak “Başbakan yok, biz makam mevki delisi değiliz, memleketin geleceği için bir Ali değil bin Ali feda olsun” dedi.

Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle: Türkiye’nin geleceğini konuşacağız. Meclis bu değişikliği en iyi şekilde müzakere edecek. Asıl işin sahibi, onay verecek makam millettir. Bu millet bu değişikliğe olur verecek. Yönetim olarak karşı karşıya olduğumuz sıkıntıları kaldıracak bir değişiklik bu. İki kaptan gemiyi batırır kaptanın tek olması lazım.

Parlamento millet iradesiyle seçilmiş cumhurbaşkanı yine millet iradesiyle seçilmiş. Bu ikili yapı sürdürülebilir değil.

Sorumluluğun da yetkinin de yürütmede tek olması lazım. Aksi halde sistem bir yere geliyor, tıkanıyor. Vatandaşın bugüne kadar hiçbir hata yaptığını görmedim. Onun için vatandaşa güvenelim, kararına itaat edelim.

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi) Genel Kurulu’nun anayasa değişikliğiyle ilgili öneri paketini ele alacağı yoğun mesaisi başladı.
İki hafta sürmesi beklenen görüşmelerde TBMM Genel Kurulu, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 18 maddelik anayasa değişikliği önerisi paketini tartışacak.
TBMM Genel Kurulu, usul tartışmasıyla çalışmalarına başlarken meclisin dışında ise anayasa değişikliği paketini protesto etmek için toplananlara yönelik yapılan müdahale gündeme oturdu.
“Türk tipi başkanlık” TBMM Genel Kurulu’nda
Görüşmelerde söz alan Başbakan Binali Yıldırım, hem parlamento hem cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldığını söyleyerek “İki kaptan bir gemiyi batırır” benzetmesinde bulundu.
“CHP parlamenter sistemi savunuyor, biz başkanlık sistemini. Burada farklı düşünmemiz gayet doğaldır. Ama kararı verecek olan işin sahibidir, millettir” diyen Yıldırım, “Parlamento millet iradesiyle seçilmiş, Cumhurbaşkanı yine millet iradesiyle seçilmiş. Bu ikili yapı sürdürülebilir değil” saptamasını yaptı.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise muhalefetin eleştirileri üzerine yaptığı konuşmada, “Bizim yaptığımız Atatürk yasalarına dönmek” ifadesini kullandı.

Video Hakkında Yorumunuzu Yazın