logo

10 Şubat 2017

Sihirli Mikrofon

Sihirli Mikrofon

Her yıl olduğu gibi bu yılda katıldığım ‘5. Sihirli Mikrofon Ödül Töreni’ ne katıldığım doğrudur. Fatih Belediyesi’ nin düzenlediği geleneksel bu gece açıkçası gerçekleşebilecek mi diye çokça düşündüm son günlerde. Bugünde yeni bir saldırı, olay yaşanacak mı paranoyalarım nüksediyor böyle toplu tören ve etkinliklerde. Korkak davranmıyorum çünkü hainlerin amaçlarına hizmet ederek eve kapanmak tarzım ve tercihim değil. Hayatın devam etmesi gerektiğinin farkındayım ama dün elbette yine buruktu şehitlerimiz yine vardı.. Her ne kadar artık normalleşmiş gibi hissediyor olsa da ciğerim yanıyor!

Hayat devam edecek, etti de gece!

Akşam bizi bir nebze sakinleştirip normal hayata götürdü sanki. Doğrusunu söylemek gerekirse son dönem dediğim gibi bu büyük etkinliklere katılmak geriyor herkesi. Fakat Zorlu Performans otoparka doğru giriş yaptığım an itibariyle güvenlik personelinin kibar ve bir okada dikkatli tavırları beni rahatlattı. Her şey gayet kontrol altındaydı ve tek bir sorun duymadım görmedim, diyerek devam ediyorum..

Radyo mecrasının devliğine, önemine en yürekten katılanlardan biriyim, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Başkan Mustafa Demir gibi..

16 yaşlarımda tiyatro hocamın büyük baskısı ve coşkusu ilk radyo yayınımı yaptırdı. 2000 yılı, MİLENYUM ötesi yok! Ne şahane günlerdi, Deryasıyla, Müzikometre Saim’i ile, billur sesli Didem’i ile. Radyo Love olarak ismi değişen 96.0 frekansı bizimdi. Kasetlere takılan parmaklarımız, intro doldurma heyecanımız, yığınla gelen dinleyici fakslarımızla ne efsane günlerdi.

O zamanlar 10 yıl sonrasını hayal ederken gülüyorduk gelişecek teknolojinin akıbetine. Bu Şenay neler gördü ahhh. : )

Reklam almışız bir önceki gün fakat reklamı çekecek hazırlayacak o gün kimse yok ,imkansızlıklar işte.. Firma sahibi radyosunu açmış bekler ve ben kriz yönetimine bayılan psikopat açtım potu başladım reklam metnini okumaya. Girdim Vidin Beyin odasına (Patron olur kendisi )

– Reklamı yayınladım duydunuz mu dedim

-Kim kaydetti ve  kimin sesi?

-Sesimi bir peçete yardımıyla az değiştirdim ve bu reklam metnini okudum dedikten hemen sonra yüzümde kokteyle giden zengin kadın gülümsemesi belirdi: )

Tüm bu diyalogları 16 yaşında yapan ben, Serdar Ortaç’ ın en uzun şarkılarından birini atıp patronun odasına gelmenin rehavetiyle zamanı dibine kadar kullanıp bütün gevşekliğimle kasetteki son şarkı olduğunu da unutmuşum. ( O şarkı bitince en kötü diğer bir Serdar Ortaç şarkısı devam ederdi, iki şarkı arası boşluğa rağmen ) yayını açan patron bir anda frekanstaki sessizliği duyunca küfür etti! Haklı adam.. Koşarak gidip yeni bir kaset raftan alıp ( o bile hazır değilmiş ) devam ettim 96.0 frekansında yayına. Böyle daha nice talihsiz radyo anılarım oldu ahhh..

Gelelim SİHİRLİ MİKROFON’A..

Akşam muazzam başladı, kokteyle yetişemedim ama eminim radyocu arkadaşlar yine türlü şakalar, eğlenceli anlar yaşamış ve yaşatmıştır. Salona girdiğimde o beni benden alan gösteri başladı. İlizyonist Sermet Erkin’in hazırladığını öğrendiğim gösteri, Barış Mançosuyla, 90 larıyla ve diğer görsel şovlarıyla tek kelimeyle muazzamdı! Başkan’ın ekibi tamamdır dedirtti yalan yok.

Ardından zamanın birinde Best FM bünyesinde çalışırken sebebini hatırlayamadığım bir olaydan ters düştüğüm Ceyhun Yılmaz sahneye düştü. Bu kel adamı hem seviyorum hem de sevmiyorum. Ukalalığı bir yana şiir okumasa her şey bende belirginleşip oturacak sanki. Ama hakkını yemeyeceğim, adam akşam gayet başarılıydı. Heyecanı içine hapsetmiş bir profesyonel, kıvrak zekâsı ile her durumda spontane aktı gitti tüm gece ve hep düşmeyen aynı performansla.

Gecenin özel ödülü hakkıyla emekleriyle Erhan Konuk’a verildi. Duygusaldı ve radyoya en çok dokunan da oydu.

Çok değerli radyocu arkadaşlar Fatih Belediyesi’ nin özenle hazırladığı o mikrofon şeklindeki (tipini sevdiğim) ödüllerini aldı. Akşamın en alkış alanı da dokunaklı konuşmasından mütevellit Yılın En İyi Radyo Haber Programı kategorisinde Ufuk Karcı aldı.

Program o kadar dolu ve akıcıydı ki saniye boşluk bırakmadan o bomba düştü sahneye.. 26 Günlük anne Gülşen! Bu kızı geçmişte bilirim, ne tatlıydı pijamalarıyla ne sevecen ve bizdendi. Şimdilerde hırsı burnunda, henüz doğum yapmışken sahnede dans ediyordu. Evet dikişlerine ne oldu? Normal doğum yaptıysa da yine de ruhu vücudu nasıl bunca aktiviteye müsaitti? Ama güzeldi kadın.. Kıskanmamak mümkün mü günler içerisinde verdiği kiloları yahu?

 Kırmızı ruju siyah saçları ile Rihanna kimdi ki ?

Gülşen’ den sonra ezeli rakip Demo geldi sahneye ( Fanları ona böyle seslenir ) Demet Akalın devleşti sanki sahnede. Az dans etti, ama güler yüzü ve hayretle baktığım kasları orjinaldi! : )

Bu kız hiç büyümeyecek sanki. Yıllar önce de böyleydi, hala aynı Demet. Aşırı duygusal ve dil ayarı konusunda kendisini hiç kasmayan bir star o! Bence ülke şartlarında dinleyicisine en rahat dokunan ve siyaset yapsa halkla oturup kuru fasulye yiyebilecek bir auraya sahip kişidir fikrimce.

 

Gecede ödül alanlar ile birlikte bir de ödül veren şarkıcılarımız vardı. Genç çocukların bir kısmı neden bu kadar özensiz gelmişti bilemedim. Genç kızların hayran olduğu, kısa sürede küçük küçük şarkılarıyla büyük büyük paralar kazanan bu gençlerin az daha düzgün ve özenli gelmeleri gerekirdi. Gökhan Türkmen’ in tesbiti isabetti ama; esmer genç, radyocuların yıllar evvel olduğu gibi,arada kalıp keşfedilmemiş o değerli sesleri ve şarkıları keşfetmeleri ve dinletmeleri gerektiği kanısındaydı. Katılıyorum arkadaşım, radyoculuk bunu gerektirir çünkü. Bu mecrayı televizyon ve diğer birçok mecradan ayıran durumu da budur.

Velhasıl gece bitti, herkes dağıldı.. Oylama adildi, 3 milyon 150 bin oy kullanıldı efendim. Bir de oy kullanma platformu meşakkatliydi, az da olsa 10 dakika mesai gerektirdi oy vermek. Ama değdi, herkesin emeğine sağlık. Fatih Belediyesi’ nin en değerli fakat bir kenarda duran mecrası Radyo ve Radyoculara büyük motivasyondu. Ödül alanda mutluydu almayanda bu gecede! Belediye çalışanlarının memnun kaldınız mı? Sorusunun cevabından ziyade inceliği ve ilgisi baş tacıdır.

Evet! Memnun kaldım, çünkü tertemiz ve düzgün bir organizasyondu! Kültür Bakanlığı sayesinde katıldığım gecede önce kendilerini tebrik eder, sonra da Fatih Belediyesi’ ni, radyocuları ve bu emektar mecrayı onurlandırdıkları için teşekkür ederim.

 

 

 

Share
4858 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ