logo

27 Şubat 2017

Satışçının da Böylesi Makbul

Satışçının da Böylesi Makbul

“Satış” söylemini son dönem en çok ikili ilişkilerde kullanıyorsunuz değil mi? Ahh be arkadaş, kısacık ömürde ne çok satışa geliyoruz hem de en canlarımızdan ahhh…

Ama yok efendim şuan o sularda boğulma niyetim yok! Şimdi size tüketimin doğurduğu satın alma arzusuyla harmanladığımız ruh hallerinden bahsedeceğim.

Satış – Pazarlama konu başlığında ana karakterimiz “Satışçı” olur. Bir ürün ya da hizmeti uygun şartlarda (ah keşke makul fiyatlarla)   bir bedel karşılığında alıcı kişiye satma eyleminde bulunan kişi olur kendisi. “Alıcı” bu yazıdaki yardımcı rolümüz.

En büyük oyuncudur bahsettiğim satıcı. Türlü sıkıntıları olsa da ruh halini “kapıdan içeri giren müşteriye” uygun hale getirebilen, aynı seviyede konuşarak beklentilere doğru oranda cevap verebilen standart satıcılar vardır. Bu satıcı olması gereken gibidir. Yani genel tüketici ile bağ kurabilen ve çok büyük bir zekâya sahip olmadan vasatın bir üstü seviyede olandır.

Vasat olanları az bi tanımlayayım da hatırı kalmasın.. Bu profil, müşterinin duygu- durum değişikliği ile katiyen ilgilenmez, çünkü ilgilenemezde! Kapıdan giren alıcı, onun için yalnızca “müşteri adayıdır”. Kendisine fütursuzca bir şeyler satmak ve prim almak ister, başkaca kariyer ya da deneyimleme kaygısı güdemez. Hem aşırı ilgilidir hem de ilgisizleri vardır.

İlgisiz olanların, sattıkları ürün ya da hizmetten haberleri dahi yoktur! Bir eğitim almamış ya da kendilerini zerre-i miskal geliştirememişlerdir. Hali hazırda tek yetenekleri en tepedeki patrona türlü şebeklik ve yalakalıklar yaparak yerini koruyabilme çabasıdır, ve ziyadesiyle o kurumdan ayrıldıktan hemen sonra uzunca bir süre iş de bulamaz bu bahtsızlar. Bir tık daha ileri giden tatlı su kurnazı versiyonları vardır birde. Bunlarda alttaki ve bir üstünde çalışan tüm ekip arkadaşlarına ihaneti borç bilmiştir.

Gelelim en sevdiğim satışçı arkadaşlara.. Bunlar oldukça zekidir ve beni kendilerine hayran bırakır. Çoğunlukla laflarına sözlerine güvenilir ve sizi şahane bir şekilde yermeden ezmeden yönetebilirler. Hatta zaman zaman itici duruşları ile üste çıkarak, almak istediğiniz ürün üzerinde sizi şahane bir yöntemle yönlendirirler. Tüm maharetleri bence istedikleri yerde olmalarıdır! Sattıkları hizmet ya da ürünün gücüne inanıyorlarsa kesinlikle onu tanımak için de emek harcarlar. Bu kalite onlar için tesadüf değildir! Kalitenin kendisidir bu satışçılar.. Evet iddia ediyorum!

Bi gün kozmetikçiye girdim, klasik kullandığım bir fondöten üzerinde hem kaygılarım var hem de alasım var hala.. Düzgün giyimli ve tüm mağazaya hakim görünen hanımefendi bana yaklaşmadı. Sadece ürünlere bakarken;

-Yahu bu …. Markada ürünlere ne kattı da rengimiz benzimiz atık duruyor artık kullanınca diyiverdim.

Birazcık uzaklardan sakin ve yumuşak sesi yükseldi bizim kızın;

-Ürünle ilgili kaygınız varsa farklı ürün deneyim zamanınız gelmiştir derim..

Ooooo çok havalı dedim, kitap okurcasına akışını merak ettim konuşmanın ve kıza yanaştım. Nasıl güveneyim sen prim alıyorsun markandan diye ekledim?

Günün sonunda başkaca bir markadan en az 6-7 ürün alıp çıktım. Bide üstüne satış yapan hanım kız bana cep telefonunu ileterek dükkana ve kendisine dair bir anda üzerimde lüzumsuz bir aidiyet hissettirdi. Bu onun başarısıydı!

Ürünleri anlatırken kısa cümleler kurması ve cildim konusunda kusurlarımı da incitmeden anlatabilmesi başarı değil de neydi?

Ekip arkadaşlarına gelince, ben arada kendisini zorladım ve başkaca marka sorumlularının yanlış ürünü satma çabalarını şikâyet ederken büyük bir profesyonelliği vardı.

Çünkü buna ihtiyacı yoktu, kendisi yeterli donanıma sahipti ve diğerlerini alt etmek üzerine hain planlara ayıracak zamanı yoktu.

İşte bu! Kısacık hayatta kendinizi özel hissetmeniz adına mutlaka ustalaşmanız gereken bir alan vardır.

Bu eskilerde “tezgahtar” dediğiniz şahane insanlar aslında çok büyük ustalıklar ve yetenekler gerektiren bir sosyal deneydeler. Onca insana hitap ederken gerçek bir iş yapıyorlar.

Elbette hepsi için söylenemez.. Hayran bırakan ve bir daha bir daha alışveriş yaptırabilen ekonomiye katkı sağlayan muhteşem insanlar. Yazımı da size ithaf ediyorum  : )

En kutsal teri.. “müşteri” böğğğğğ ( yapma Şenay yapma böyle şeyler ama )

Etiketler: »
Share
936 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.