logo

Projeler derya deniz…


+90 Şenay Ay
senayay@habervideo.tv

Hepimiz istemez miyiz zekamızla harmanlayıp, şok etkisi yaratan projeler üretmeyi?

Nedir bu proje?

Evvelden planlanmış , belli başlı bir zaman içerisinde değişim yaratmayı hedefleyen, birbiriyle ilişkisi olan amaçları ve tabiki hedefleri olan çalışmalar Projelerimizdir.
Hayat boyu düşünerek planladığımız gırla proje vardır. Birde şahsım gibi Medya geçmişi ve geleceği olan birileri daima üretir. Tüm işlerin tekniği bir yana, ötesi berisinde duran bendeniz sürekli proje üretirim. Sokağa çıktığımda mevcut görüntüden etkilenirim, sinemada –tiyatroda her hangi bir durumdan etkilenir üretirim, sosyal medya da gördüklerim konusunda bir takım ihtiyaç ve olabilecekleri düşünür yine üretirim.

Benim üretkenliğim belki azcık daha toplumsal olabilir lakin ev hanımı da üretir. Üretmezmi ? Maşallah bizim kadınlarımız artık fikirleri konusunda pinterest misali pratik bir üretkenliğe sahipler : )

Ama biliniz memlekette çok üretken beyin hala var.

Mesela;
Bundan epey bi yıl evvel bindim bir taksiye, yol akıyor ..Bendeniz o dönem olabildiğince yoğun bir televizyon programı olan Show Tv’ ye Var mısın Yok musun programını çekiyoruz. ( Bence alzeimer hastalığı konusunda yardımcı bir programdır )

O gün hem çekim var hem de yaklaşık 250 kişi göreceğiz, elemelerden mütevellit. Yol boyu olabildiğince takside konuşmak istemiyorum. Zaten binlerce kelimem tükenecek yoğun programda. Yol alıyoruz bir anda trafik kilit, taksici sıkılıyor bana laf atma ve sıkıntısını bastırma isteğiyle – ne iş yaparsınız hanım kızım diyor?

Bende bi çırpıda diyiveriyorum; televizyoncuyum beyefendi!

Diyen sen misin?

Taksici amcamız devam ediyor, kızım bak benim 8 tane formatım var diyor. Ben şok! Nasıl olabilir? Ne formatı ola ki bu? Taksiciler derneğine filan üye de zorlukları çözmek adına projeleri geliştiriyor zannederken taksici amca meğer bildiğiniz televizyon formatları yazmış. Bir tanesi; büyük bir mutfakta görevli aşçı yemek yapar ve içerisindeki malzemelerin neler olduğunu tadım yaptıktan sonra tastamam söyleyebilen para kazanır. Her malzeme kademe atlatır gibi iyi bir yapımcının elinden geçse, şekillendirebileceği gayet düzgün, temiz bir projedir fikrimce..
Aslında bence halkta daha eli ayağı düzgün programlar bekliyor televizyon camiasından. Bu kadın programlarını izleyen kime sorsam gayet acımasız eleştiriyor kendi izlediği programı. Memnun değil ve savunması “ izleyebilecek başka bişey yokki “ …

Zamanında halkı geliştirip farkındalıklar yaratmaya dair projeler ürettiğimizde sevilmedik istenmedik. Rating Belası sebep gösterildi ve hevesler kursakta ekrandaki yemek aşağılayıcı ve kadın ezici programlara maruz kaldık.

Umarız talepler daha da masaya yumruk vurur ve ileri günlerde televizyoncular bu taksici amcamızın kavgasız dövüşsüz hayal ettiği basit projelerle birlikte çoluğun çocuğun, yaşlının gencin gelişimine katkı sağlayan projeler üretirler.

Umut ediyor ve sizleri daima hassisiyet dolu günlere bırakıyorum..
( Hayır ben bırakmasam nolucak, benim hassasiyet temennimden kime ne yahu ? ) ahhh Şenay kız!

Share
76 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sağlıklı Günlerdir En Güzel Günler

  23 Mart 2017 KÖŞE YAZILARI

  Şöyle derin derin bir nefes alarak şükürle başlayabilirim bugün yazıma.. Saatleri, günleri, hatta 2 koca haftayı bitirdik, yazamadık çizemedik el kaleme varmadı değil de, 5 dakika dahi zaman bulunamadı diyebiliriz. Önce size hayattaki çok kıymetli şeylerden bahsetmek isterim bugün. Hani öyle altın, elmas, yat, kat gibi değil! Çünkü insanoğlu hırsı ve başarısı ile tüm bunlara bir şekilde sahip olabilir. Kolay ya da zor sahip olmanın bir takım kader cilveleri eşliğinde size kalıyor olmasını gerektiren şeyler en kıymetliler olamaz. Döndürmes...
 • Truman Show

  10 Mart 2017 KÖŞE YAZILARI

  Size bir filmden söz edeceğim bu gün. Uzun zamandan beri her birimizin birer Truman olduğunu düşünüyorum. Bu filmi izlemeyenler için yeniden hatırlatayım. Truman Burbank, cenneti aratmayacak bir adada yaşamaktadır. Bir işi, evi, karısı, arabası, sıradan, sizin bizim gibi bir hayatı vardır. Fakat bu bir oyundur, ve Truman dışında herkes bunun bir oyun olduğunu bilir. Trumanın hayatı, hiç reklam vermeden, 24 saat bir televizyon kanalından canlı yayın olarak  yayınlanmaktadır. Canlı yayın Trumanın doğumuyla başlamıştır. Stüdyo bir adadır, Trum...
 • Yedi Emekçi Kadın

  08 Mart 2017 KÖŞE YAZILARI

  Her Sekiz Mart Dünya Kadınlar günü yaklaştığında, yılın bir tek günü dahi olsun kadın varlığının dile getirilmesinden dolayı, büyük heyecan duyarım. 8 Mart 1857 de Amerika Birleşik Devletlerinin  Newyork şehrinde 40 000 dokuma işçisi grev başlattı. Fakat polisin saldırısı ve fabrikanın kapılarının kilitlenmesi sonucunda fabrika da çıkan yangın da 129 kadın işçi yaşamını yitirdi. 1910 yılında Uluslar Arası Sosyalist Kadınlar Konferansında Clara Zetkin, 8 Mart 1857 de yaşamını yitiren kadın dokuma işçilerinin her yıl 8 Mart da anılması ve bu ...
 • Fırat Kalkanı

  01 Mart 2017 KÖŞE YAZILARI

  Referandum aşığı Kılıçdaroğlu Dün Kılıçdaroğlu’nun CHP grup toplantısında yaptığı konuşmanın bir kısmı ciddi anlamda beni dehşete düşürdü. CHP Lideri Kılıçdaroğlu "Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi verilmesin mi referanduma gidelim bu kadar açık bu kadar net. Rakka’ya gidelim mi gitmeyelim mi gel referandum yapalım, millete soralım; Rakka’ya bu ülkenin, Anadolu’nun gariban çocukları gitsin mi gitmesin mi?” Yani sosyal medyada ‘cehaletin dibinde yapılan siyaset’ gereği söylenilen “Suriyeliler gitsin savaşsın” söylemini anlarım da siyas...