logo

07 Ekim 2016

Haiti’de kasırga felaketi

Haiti’de kasırga felaketi

Haiti ve Dominik Cumhuriyeti, son 10 yılın en kuvvetli kasırgasıyla karşı karşıya. Matthew adı verilen kasırga yüzünden Haiti’de 339 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Haber ajansı AFP’ye konuşan bir yerel yetkili, sadece Haiti’nin güneydeki Roche-a-Bateau kentinde 50’den fazla kişinin öldüğünü belirtti. Bölgedeki en büyük kent olan Jeremie’deki evlerin yüzde 80’inin tamamen yıkıldığı belirtildi. Sud ilinde de 30 bin ev hasar gördü.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Kasırga Haiti’yi hafta başında vurmuş olmasına rağmen, ülkenin özellikle güneydoğuyla iletişim kesilmiş olduğu için felaketin boyutu yeni ortaya çıkıyor.

Fırtınanın hızının, Haiti üzerinde saatte 230 kilometreye ulaştığı belirtmişti.

haitide-kasirga-felaketi-1

Bölgede bulunan BBC muhabiri Tony Brown, Haitililerin yıkılan evlerini onarmaya çalıştıklarını, hükümet ya da ordudan bir yardım gelmediğini bildiriyor.

Birleşmiş Milletler ülkede 350 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Bahamalarda ağaçların yerlerinden söküldüğü ve elektriğin kesildiği haberleri geliyor, ancak henüz can kaybına dair bir bilgi yok.

haitide-kasirga-felaketi-2

Haiti’nin komşusu Dominik Cumhuriyeti’nde de kasırgada yıkılan binalar ve toprak kayması nedeniyle en az 4 kişi hayatını kaybetti.

Kasırga Küba’nın doğu ucunda da etkili oldu. Baracoa kentinde onlarca ev zarar gördü. Matthew Kasırgası, Karayipleri etkileyen son 10 yılın en kuvvetli kasırgası.

Etiketler: » »
Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ