logo

27 Ekim 2016

Game of Thrones, TSK’yı karıştırdı

Game of Thrones, TSK’yı karıştırdı

Dünyanın her yerinde izlenme rekorları kıran Game Of Thrones dizisini öğrencilerine izlettirdiği için görevden uzaklaştırılan Yüzbaşı için mahkeme son kararını verdi.

[ads1]
Öğrencilerine Game Of Thrones izlettirdiği için görevden alınan Yüzbaşı için mahkeme, kararı ağır bularak TSK’dan ayrılma işlemini iptal etti.

Dünyada izlenme rekorları kıran fantastik televizyon dizisi Game of Thrones (Taht Oyunları), yapılan bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesi’nin gündemine girdi. Yüksek Mahkeme, askeri lisedeki öğrencilerine diziyi izleten Yüzbaşı İskender Gülbahar’ın bu gerekçeyle Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihracını hak ihlali saydı. Kararda ‘takdir hatası vardır’ diyerek TSK’dan ayrılma işlemini iptal etti.

DİZİDEKİ MÜSTEHCEN GÖRÜNTÜLER BAŞINA BELA OLDU

Buna göre, İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Yüzbaşı İskender Gülbahar, 2011’de video dersinde öğrencilerine, dünyaca ünlü “Game Of Thrones” dizisini izletti. Dizide müstehcen görüntüler bulunduğu, ders adı altında bu görüntüleri çocuklara izlettiği gerekçesiyle Yüzbaşı hakkında soruşturma başlatıldıktan sonra TSK ile ilişiği kesildi.

game-of-thrones-tsk-1

[ads2]

KARAR DÜZELTME OLUMSUZ ÇIKTI, ANAYASA MAHKEMESİNE GİTTİ

Yüzbaşı Gülbahar, Askeri Yüksek İdare Mahkemesine (AYİM) başvurup sonuç alamadıktan sonra Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunarak hakkını aradı.

ULUSAL KANALLARDA +13, ÖĞRENCİLERİ 17-18 YAŞINDA

İskender Gülbahar, başvuru dilekçesinde ulusal kanallarda izletilen ve (13+) yaş kategorisi izleyici için uygun görülen söz konusu dizinin izletildiği sınıfın 17-18 yaş grubundaki 12. sınıf öğrencileri olduğunu belirtti.

game-of-thrones-tsk-2

‘BİR ORTA ÇAĞ FANTEZİSİ, TÜRK MİLLETİNİ İLGİLENDİREN BİR KONU YOK’
Gülbahar, dizinin Askeri Savcılık tarafından yürütülen soruşturmaya ilişkin dosyasındaki bilirkişi raporunda belirtildiği gibi Orta Çağ döneminde geçtiği varsayılabilecek fantastik ögeler içeren, gerçek dünya ile alakası olmayan bir yapım olduğunu anlattı. İçeriğinde Türk milleti ya da Türk devleti ile ilgili konu barındırmadığını dolayısıyla milli duyguları zayıflatabilecek hiçbir öge içermediğini belirtti.

‘UYGUNSUZ SAHNELERİ İLERİYE SARARAK İZLETTİM’

Dizide vatan sevgisi, kralına bağlılık, kahramanlık, aile sevgisi ve benzeri kavramların ön planda olduğunu, 550 dakikalık dizide cinsel içerikli sahnelerin 15 dakikayı geçmediği dilekçede belirtildi.

İngilizce eğitimine paralel olarak izletilen ve sınavda sorusu sorulan bu dizinin ahlaki açıdan sakıncalı olduğu iddiasının dayanaktan yoksun bulunduğunu belirten Gülbahar, dizide cinsel içerik veya milli duyguları zedeleyecek ögeler bulunmasa da uygunsuz olarak nitelendirilebilecek bazı kısımları ileriye sararak veya izletmeyerek kontrollü şekilde dizinin izlenmesini sağlamaya çalıştığının öğrenci ifadeleri ve tanık beyanlarıyla ortada olduğunu ifade etti.

game-of-thrones-tsk-3

İFADELERİNİ VERDİ, YENİDEN YARGI TALEP ETTİ

Gülbahar başvurusunda, AYİM’in bağımsız ve tarafsız bir mahkeme olmadığını, sonuç olarak belirtilen durumlar nedeniyle eşitlik ilkesinin, adil yargılanma hakkının, masumiyet karinesinin ve çalışma hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek, yeniden yargılama yapılmasını talep etti.

[ads1]
ANAYASA MAHKEMESİ: ADİL YARGILANMA HAKKI İHLAL EDİLDİ

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, Yüzbaşı Gülbahar’ın, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi. İhlal sonuçlarının ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için kararın bir örneği AYİM Birinci Dairesine gönderildi.

‘YAPTIRIM UYGULANAN KİŞİNİN HİÇBİR DİSİPLİN CEZASI YOK İKEN BU KARAR AĞIRDIR’

Gerekçede, AYİM tarafından verilen ilk kararda, oy çokluğuyla Gülbahar’ı TSK’dan ayırma işleminin iptal edildiği, karar düzeltme istemi üzerine yapılan incelemede ise aksi yönde bir sonuca varılarak davanın reddine karar verildiğinin tespit edildiğini ifade eden gerekçede şu açıklamalar yer aldı:

“Kararda, başvurucunun mesleki geçmişinde hiçbir disiplin cezası yok iken disiplin yönünden ilk defa yaşanılan bir olay nedeniyle en üst düzeyde yaptırım uygulanmasının gerekçelerinin tam olarak ortaya konulamadığı, dizinin izlettirilmesine başvurucunun tek başına karar vermediği gibi karar vericiler arasında en alt rütbede yer aldığı, ayrıca dizinin izlettirilmesi sırasında başvurucunun da diziden rahatsız olduğuna dair öğrenci ifadeleri bulunmasına karşın bu durumun da kararda tartışılmadığı görülmektedir.”

‘KARARDA BARİZ TAKDİR HATASI VARDIR’

Yüzbaşı Gülbahar’ın adil yargılanma hakkının ihlali ise şu gerekçeler ile ifade edildi: “Kamu yararına uygun olduğu yönünde verilen kararda bariz takdir hatası olduğu ve bu nedenle ayırma işleminde kullanılan takdir yetkisinin ölçülü olduğu konusundaki kararın adil yargılanma ilkesini ihlal ettiği sonucuna varılmıştır.”

Etiketler: » »
Share
37 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ