logo

28 Ocak 2017

Evet Mi? Hayır Mı?

Evet Mi? Hayır Mı?

Sosyal medyada Evet / Hayır kampanyası aldı başını gidiyor. Özellikle ünlülerle başlayan kampanya, başkanlık sistemini getirecek anayasa değişiklikleri konusunda vatandaşı ikiye böldü. .Evet ’çiler… Hayır’cılar…

İnsanların düşündüklerini hiçbir baskıya uğramadan özgürce açıklayıp yayabilmesi değil midir Düşünce özgürlüğü.
Ancak millet olarak her şeyin suyunu çıkarmakta, düşüncelerinden dolayı insanları fiziksel ya da sosyal linç etme eğiliminde olmakta üzerimize yok maşallah.
Bana bu atıflar çok tatlı geldi. Evet’cilerin Hayırcılara, Hayırcıların Evet’çilere karşı çektiği videolar tadından yenmiyor.
Kimileri işin geyiğinde, kimileri durumu hırs yapmış durumda. Ancak düşünce özgürlüğü dediğimizde ortalığı ayağa kaldıran insanların şimdi bir diğerinin düşüncesini ifade etmesinden kaynaklı yaşadığı hazımsızlığı da anlayamıyorum.

Umarım ipin ucunu kaçırmayız millet olarak. Ve umarım kimse zarar görmeden referanduma kadar bu tatlılıkla devam eder her şey..
Felaket tellallığını hiç sevmem ancak toplum olarak yaşadığımız olaylar içinde bulunduğumuz durum beni biraz endişelendiriyor bu konuda. Ve çok yakın zamanda yaşadığımız yılbaşı tartışmalarını ve sonrasında gelen Reina katliamını hatırlatıyor.

2017’e girmeden toplumda bir yılbaşı kutlaması tartışması aldı başını gitmişti. İnsanlar birbirlerine karşı kışkırtıldı, şuursuzca açıklamalar yapıldı. Yılbaşı geldi ipler koptu ve facia! Reina katliamı !!! Ve sonra olay nereye bağlanmaya çalışıldı tabiki de algı yönetimi yaparak zeminin hazırlandığı Yılbaşı Kutlamaları tartışmalarına. Katliam sonrası “biz demiştik çiler” başlasa da konuşmaya çok itibar edilmedi Allah’tan ki işin iç yüzü günışığına çıktı zaten.

Korkum o ki; Birileri Evet ya da Hayır diyor diye linç etmeye çalışılmasın. Ve bu durum sadece sosyal medya üzerinde ve tadında kalsın. Lütfen dikkatli olalım.
Şimdi hali hazırda böyle bir kampanya başladı diye tahrik edici paylaşımlar da illaki olacaktır. Çünkü buradan nemalanmak isteyen birileri için bu büyük bir fırsat.

Gaza gelmeyelim. Muhatap almayalım bırakalım herkes özgürce fikrini beyan etsin.

Yine söylüyorum bu kampanya sosyal medya üzerinden böyle tatlı tatlı gitsin.

Sakın ola ki birbirlerini tahrik ederek insanları sokağa dökmeye çalışacak çığırtkanlara kulak asmayın tıkayın kulağınızı. İş sokaklara gelince biliyoruz neler olduğunu. Kırmayalım, dökmeyelim birbirimizi.

Referanduma giderken Evet / Hayır kimliği altına bürünen/bürünecek vatan haini fırsatçıların yakalayacakları bir boşluğu değerlendirip hain planlar peşinde olmalıdır tek endişem.
Geçmiş olaylara bakınca ben de bıraktığı mesaj : “Toplum bir konuda bölünüyorsa ve kışkırtılıyorsa hep arkasından bir olay patlak veriyor ”.

Sabahtan beri aklımda da bir şarkı beynimde yankılanıyor

Evet mi? Hayır mı?

Söyle bana nedir senin cevabın Beklemek istemem

Ne olacak bilinmez ki yarın

Unutmadan referandumla ilgili yapılan anketlerle ilgili de birkaç sözüm var.
Şu anketleri de anlayamıyorum  burada da bir ikilem! bir anket sonucuna göre EVET çıkarken, bir anket sonucu HAYIR diyor.

Ne kadar tarafsız anketler yapıyoruz ya rabbim. Gazetelere ve anket sonuçlarını açıklayan sitelere ve yorumculara bakıyorum, sanırsınız ki hipodromda at yarıştırıyorlar.

Evet çiler burun farkıyla önde diyor biri, diğeri neredeyse diş farkıyla hayır cılar diyor.

Bakalım hangi kupon tutacak demek kalıyor bize de!

Share
57 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ