logo

16 Şubat 2017

Çalışan Anneyi Sevin

Çalışan Anneyi Sevin

Çalışan anne, çocuğu ve iş hayatı arasında ne yazık ki imkanlar dahilinde büyük ızdırapta!

Eğer konforlu yaşayabilme yetkisine, yasalar konusunda esnek davranabilme inisiyatifine sahip iseniz çoğunlukla sıkıntı yok. Ya da özel sektörde gayet vicdanlı bir patrona sahipseniz..

Gel gelelim sebebi yazımız, tüm bunlardan mahrum çalışan ve diğer tüm kadın ya da erkekler ile aynı standartlarda mücadele veren anne kadına!

Ah be arkadaşım, illaki mağdurluklar yaşayıp, deneyimlemeniz mi gerekir yaşam şartlarında anne olmanın zorluklarını? Kadın Olmak zor bu memlekette dedik dedik te çalışan anneleri unuttunuz?

Şimdi gözlerimizi kapattığımızda (şimdi değil be evladım yazıyı bitir sonrasını var sen düşün ) bir genç kız düşünün, aile kurmak ister evlenir ve ilerleyen zamanlarda vatana millete hayırlı bir evlat dünyaya getirmek ister, kaderi elverdiğince.. Kadın özverili, aile bütçesine bi nebze katkı sağlayan, ileri ki yaşlarında hayat standartlarından mütevellit emeklilik arzusunda olan orta halli gibi duran ve bir taraftan da hayalleri hedefleri olan bir kadın!

Kadıncağız psikolojiden anlar, kendine öz güveni vardır, eşine de saygı duyar ama bir yanı da hep ona (kocasına) bir şey olur da giderse kızıma iyi bakmalıyım diyen biri..

Yapabilecekleri sınırlı! Hamilelik biter, verilen kısa süre sonrası annelik güdüsü ile ücretsiz izin sonrası 1 yıl da çalışmaz ve kızı ile annelik bağını kurar. Sonra mı? Sonra o gençliğinde sabahlara kadar çalışma hakkı, imkânı ve lüksü olan kadın yıllar sonra annelik kadar dev bir mertebe almış olsa da, gerek patronlarından gerekse çalışma arkadaşlarından itibar, saygı göremez. Yıllar evvel kıza yapılan muamele ne ise yıllar sonra insanlar yine aynı standartlarda devam etmesini talep eder.

Bir de geçtiğimiz gün paylaşılan bir emsal vaka var ki içler acısı.. İzmir’de, süt izni kullandığı sırada çalıştığı banka tarafından, ‘performans yetersizliği’ gerekçesiyle işten çıkartılan Evla Fazlı, avukatı Emre Sümer aracılığıyla açtığı işe iade davasını kazanıyor.

Mobbinge maruz kalan anne, günün sonunda işten çıkarılıyor. Bunun gibi binlerce vaka vardır eminim. Bir çoğu avukat tutup yaşadıkları olayın peşine gidip hak arayamıyor. Sorumlusu kim? Bizleriz arkadaş , başka biri değil!

Mesela tavsiyem 8 Mart Kadınlar gününde erkekler çalışsın bir güncük, fena mı? Bence bu büyük PR’la bir çok deneyim alırlar 8 saatte : )

Tamam kabul edilmez bu öneri ama yasalar nedir bu konuda? İnanmıyorum ki çalışan bir anne dışlanmış olsun. Mümkün değil şimdi 2 yaşında çocuğuna verdiği mesai ile bekar bir kadının aynı oranda verdiği mesai. Elbette herkesin bir mücadelesi ve gereksenimleri var lakin mevcut durumu anlık -günlük olmayan çalışan analar var yahu!

Şimdi nasıl evlat hastayken kadın gelsin tam motive performans gösterip fayda sağlasın? Bu adil değildir arkadaş! Ben vatana millete faydalı bir evlat dünyaya getirmiş ve hamileliğinden tut doğumundan gelişimine yaşadığı tüm maddi manevi desteği sağlamak üzere çalışıyorsam imkanların adil olması elzemdir.

Kreşe veriyor kadın evladını, fakat hakimiyet yine kadında. Kreş asla yükselen ateş sorumluluğunu almıyor, ve çocukların mevsimsel bir birine bulaştırdıkları hastalıklar cabası.. Alınan günümüz maaşlarında ortalama 2.000 TL maaş alabilen kadın bunun yarısını kreşe veriyor. Geri kalanı ile aileye katkı sağlamaya çalışıyor. Ve yılda ortalama minimumda 10 gün çeşitli mevsimsel hastalık ya da kontrol muayenelerinde evlada refakat etmesi gerekiyor. ( Güdüsel olarak anne olmasından sebep olabilir mi refakati ? ) Çoğunlukla günümüz çocukları daha büyük ilgi ve mesai bekliyor.

Sağlık sorunları ile mücadele ve sosyal faaliyetlerinde nine, anane nasıl hakim olsun şimdiki zeka küpü azmanlara?

Bu sebeple,

hassasiyet dolu günler dilerim insanlar!

Share
165 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ